Praktická recenze mobilu SonyEricsson K750i

(září 2005, aktualizováno leden 2006)


Mobilní telefony jsou výrobky, které morálně velmi rychle stárnou. Jelikož jsem normální uživatel telefonu s nepříliš velkými nároky na telefonování, kladu spíše důraz na ostatní funkce a praktické využití. Můj Siemens S55 už přestal splňovat požadavky (jinak skvělý telefon), tak jsem se rozhodl poohlédnout po modernějším produktu.

Jaké byly kritéria pro nákup mobilu, v pořadí důležitosti:

1. Synchronizace s PC. Vypisovat adresář ručně na mobilu – hrůza.
2. Jakákoliv aplikace na učení slovíček. Při cestě do a z práce, ve vlaku, kdekoliv v čekárně, na zastávce, když je chvilka času.
3. Paměťová karta
4. Možnost přečtení krátkých textů nebo html stránek z paměti telefonu
5. Fotoaparát, použitelný nejen pro MMS.
6. MP3 přehrávač a pokud možno rádio.
7. Ostatní věci typu diktafon, hry, video považuji za méně podstatné.

Po dlouhém bádání se okruh přístrojů zúžil na několik adeptů a rozhodujícím kritériem se nakonec stal 2Mpx fotoaparát, který je jediný schopen produkovat použitelné fotky pro formát 13x9. Tím odpadly smartphony a ve finále vyhrál K750i nad svými konkurenty (cena, kvalita fotek).

Domů si v krabici přinesete:
1. Telefon, baterku
2. USB kabel a instalační CD a manuál
3. Sluchátka a handsfree
4. 64 MB MicroStick Duo paměťovou kartu a adaptér pro použití ve čtečce, která neumí karty Duo (jsou kratší, jinak shodné)

a za chvilku zjistíte, že potřebujete i větší paměťovou kartu, takže v mém případě MiscroStick Pro Duo od Sandisku 512 MB(karty s přívlastkem Pro jsou rychlejší, což ale poznáte jenom ve čtečce, ne v telefonu) a čtečku karet, když už, tak nejlépe univerzální 100 a více v jednom. Myslím, že funkce a výbava telefonu byla dostatečně popsána například na Mobilmánii a tak přejdu přímo na praktickou část.

Vložení SIM karty, baterky, paměťové karty je bez problémů, nastavení pro daného operátora lze provést přes internet z www.sonyericsson.cz zvláštní SMS. Instalace PC Suite do Windows XP i 2000 při připojení přes kabel opět bez problémů, postupně se nainstaluje 5 ovladačů. Kabel má 1.5m, to bohatě stačí. Syncronizace s MS Outlookem na první pokus proběhla, ale ne k úplné spokojenosti – kontakty byly řazeny podle jmen, ne příjmení. Bylo nutné v telefonu přepnout řazení při synchronizaci podle příjmení  (Kontakty-Možnosti-Upřesnit-Řazení při synchronizaci-Podle příjmení). Po vymazání kontaktů v telefonu a další synchronizaci je vše v pořádku. První věc, která mi padla do oka, bylo volné místo na kartě, nějakých 468MB, nikoliv proklamovaných 512 MB. Chvilka hledání na internetu, přečtení zadní strany obalu karty a nelichotivá poznámka na výrobce karty, podle kterého 1MB=1.000.000 byte (podle mě je to 1.048.576 byte). Zbytek ukrojí režie souborového systému. Karta má po naformátování vlastní adresářovou strukturu, takže je dobré vědět, co kam kopírujete. Po připojení telefonu k PC se paměťová karta chová jako externí USB disk, z telefonu je v té chvíli nedostupná. Pokud chcete přistupovat současně na kartu i do paměti telefonu, pak to lze např. přes Bluetooth. Větší objemy dat je lepší kopírovat přes čtečku, přes USB kabel je rychlost poměrně nízká (kolem 700kb/vteřinu), přes Bluetooth (MSI dongle) byla přenosová rychlost kolem 40 kb/vteřinu, přes infraport kolem 5-6kb/vteřinu.

Následovala aplikace na učení slovíček. Tady jsem se zadrhl a přes veškerou snahu se mi nepodařilo spustit v Javě aplikaci Vocabulary Trainer, která bez problémů běhala na Siemensu. Po několika pokusech a delším hledání na internetu jsem se začínal smiřovat s tím, že slovíčka hned tak nebudou. Následovala aplikace, na čtení knížek. Displej K750I je dostatečně velký a nejvíce se mi líbil freeware BookReader od Alexeje Vdovičenka (alias tequilacat).  Ke stažení je zip archiv, není nutné instalovat a po rozbalení do adresáře je možné generovat aplikace s knihami. Program je počeštěn, ale nastavení používání je trochu složitější a chtělo by samostatný návod. Pokud si chcete stáhnout ukázkovou knížku, stahujte zde :

Jerome Klapka Jerome - Tři muži ve člunu.
(po stažení rozbalte archiv a jar soubor nainstalujte do telefonu, fonty a orinetace se přepínají klávesou "#")
 


Pak mě napadlo, že by bylo možné realizovat slovíčka přes BookReader. Zalovil jsem v paměti, napsal jednoduchý program, který vygeneroval z databáze slovíček textový soubor o stejné struktuře tak, aby na obrazovce mobilu byl vždy jeden výraz (česky nebo anglicky). Řešení má dvě nevýhody, za prvé pořadí slovíček je neměnné, slovíčka je možné se učit oboustranně (A-Č od začátku a Č-A od konce) a za druhé textové soubory jsou větší – obsahují spoustu prázdných řádků. Nicméně funkci plní skvěle. V telefonu nosím spoustu informací (většinou krátké texty, schémata, obrázky), takže jsem na kartu všechno potřebné nakopíroval. Telefon si bez problémů poradil se zobrazením krátkých textových souborů (koncovka txt) i s html stránkami, bohužel ne s češtinou. Konverze na ASCII není problém, program najdete např. www.pokluda.cz.
Fotoaparát byl hlavním lákadlem u tohoto modelu, stručně musím napsat, že splnil všechna očekávání. Fotit začínáte prostým odsunutím krytky fotoaparátu, displej je přehledný. Jedinou výhradu bych měl k tomu, že je nutné zmáčknout spoušt o něco dříve, protože je dost velká prodleva při domáčknutí po zaostření, takže ne vždy vyfotíte to, co je na displeji. Blesk zatím bohužel nemám k dispozici. Dosvětlovací diody fungují jako přisvětlení bez problémů, ale na noční focení to samozřejmě není. Doporučuji nastavit nejvyšší kvalitu (v menu fotoaparátu Nastavení-Kvalita fotografie-Vysoká), výsledný snímek má kolem v rozlišení 2MPx kolem 500 Kb. Při zpracování na PC je sice patrná JPEG komprese, ale není to tak hrozné. Klidně ale mohl výrobce přidat ještě volbu s vyšší kvalitou a nižší kompresí (u velikosti kolem 1MB/snímek už nejsou artefakty téměř patrné). Makro je použitelné zhruba od 8 cm. Z praktického hlediska lze pěkně ofotit formát A4 s malým soudečkovým zkreslením i při horším osvětlení, nicméně kopie je po vytištění na běžné laserové tiskárně s rozlišením 600DPI čitelná, samozřejmě fotky jízdních řádů, otevírací doby atd. jsou bez problémů čitelné i v mobilu (jenom zoomování při prohlížení trvá déle, ale v poslední verzi firmware R1AA008 je zoomovaní o něco rychlejší). Jenom je nutné mít pevnou ruku a neroztřepat obraz při horších světelných podmínkách.
Taky jsem si do mobilu nahrál různé fotky, pokud někomu potřebujete ukázat rodinku apod.,  při zmenšení fotky na velikost displeje 220x176 není problém s místem na kartě nebo v mobilu a fotky jsou poměrně zřetelné, lze promítnout i jako prezentaci na displeji mobilu.

Multimediální výbava je na velmi dobré úrovni, MP3 při kvalitě 128 kbps zcela vyhovují, pro mluvené slovo je lepší pro velmi nízké datové toky použít formát MP4, kde je kvalitnější zvuk. Při datovém toku 128 kbps jsem mezi oběma formáty rozdíl v kvalitě zvuku uchem nepoznal, ve velikosti souboru rovněž ne, při nižším datovém toku už je patrné zhoršení kvality hlavně u MP3 formátu. Pro doladění barvy zvuku je možné použít pětipásmový ekvalizér. Rádio funguje pouze při připojeném handsfree, příjem je dobrý, není příliš znatelný přechod stereo-mono při horším příjmu (mono je poměrně „široké“). Sluchátka by mohly mít trochu jiný tvar, osobně mi příliš nesedí v uchu, sluchátka standardně dodávaná k SE W800i jsou mnohem lepší. Kabel pro připojení běžných sluchátek přes 3,5 mm  jack jsem si koupil u CPA.

Video nahrané na mobilu je prakticky nepoužitelné, videa zpracované na PC do formátu MP4 jsou na mobilu celkem koukatelné, velikost souboru je asi 25 MB/půl hodiny videa (při cca 15 framech/vteřinu). V současné době poslední verzi firmware R1AA008 je vyřešen problém s nízkou hlasitostí při přehrávání filmů na mobilu).

Za zmínku ještě stojí osvětlovací diody, které lze použít v noci i jako baterku – svítí poměrně silně. U dalších nástrojů jako VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ, vzdálené ovládání příliš praktické využití nevidím – snad jako zajímavost nebo při nedostupnosti PC. WAP, internet, GPRS – kromě občasného hledání ve zprávách a jízdní řády nepoužívám, takže subjektivně srovnatelné s ostatními mobily. Přiložené hry jsou pěkné, telefon reaguje rychle, bez problémů. Nejsem mobilní hráč, takže nerecenzuji.

Závěrem bych chtěl říci, že K750i splnil všechna moje očekávání, s čistým svědomím jej doporučuji ke koupi (snad s výjimkou bývalých majitelů smartphonů). Jediným záporem, který mi dost otrávil život, byla chyba ve firmware R1N035, kdy docházelo ke ztrátě dat při zápisu přes kabel na paměťovou kartu a výrobci trvalo 2 měsíce než vydal opravený firmware, který tuto, dle mého názoru kritickou chybu opravil.

Upravil jsem si vlastní schéma - je poměrně malé a pokud se vám líbí, je ke stažení zde:
 Černomodré schéma pro K750iČernomodré schéma pro K750iČernomodré schéma pro K750i
 Zpět na začátek

Zpět na hlavní stranu